top of page

Lokalizacja

Najważniejsze punkty na mapie w pigułce.

Niedamirow-view-3.JPG

Niedamirów

Niedamirów to miejsce magiczne – dla nas istnieje nigdzie i poza czasem, chcemy żeby dla Was też taki był i takim pozostał.

 

Nazwany „Wioską Cudów” wyjątkowość zawdzięcza nie tylko malowniczemu położeniu, ale przede wszystkim wspaniałym mieszkańcom i wyjątkowej historii.


Trasy zawodów znajdują się na terenach od lat wzajemnie przenikających się kultur polskiej, czeskiej i niemieckiej. Biegną obecnymi i dawnymi granicami, w pobliżu kopalń, starych bunkrów i… wyśmienitych czeskich karczm w Žacléřu i Horních Albeřicach.

Grzbiet Lasocki

Grzbiet Lasocki jest jedną z najmniej uczęszczanych części Karkonoszy – to tu znaleźć można najstarsze fragmenty sudeckich dolnoreglowych kniei, a na szlaku spotkać można rysia.

 

Tereny te po polskiej stronie leżą w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego, po czeskiej zaś objęte są ochroną w ramach Krkonošskiego Národníego Parku. Na jego zboczach po czeskiej stronie źródła ma rzeka Bóbr, którą kilka razy przekroczysz pokonując dystans ultra.

Niedamirow-Lasocki-Grzbiet.jpg

Strażnica

Baza zawodów znajduje się w dawnych budynkach Strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza Hermsdorf/Zacisze/Jarkowice/Niedamirów, powołanej w 1945 r. i przemianowanej w 1991 r. na Strażnicę Straży Granicznej w Niedamirowie. W budynkach stacjonowali pogranicznicy strzegący granicy PRL – Czechosłowacja, później Polska – Czechy.

 

Obecnie pamiątką czasów granicznych są dwa turystyczne przejścia graniczne: Niedamirów-Žacléř i znajdujące się kilka kilometrów dalej
i nieco wyżej Niedamirów-Horní Albeřice.

bottom of page